Оксана Забужко
Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса
К.: Комора, 2021
Отож першочерговим і цілком обґрунтованим в умовах російсько-української війни є страх експансії з боку Москви — про цю загрозу невтомно пише й говорить Оксана Забужко, яка є однією з головних речниць національно-патріотичного наративу в сучукрліті. Її нова книжка «Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса» складається з есеїв про хохла Чехова, який «перекинувся» в російську літературу, але травми українськості при цьому не збув; українських жінок-емігранток (шляхетні й незламні, вони служили українській справі в найтяжчих життєвих умовах) та фатальну роль Емського указу для вітчизняної історії. Частково ми вже читали ці тексти, опубліковані в інтернеті, але повторювати важливі для нації речі Забужко ніколи не стомлюється.
Завдяки панівному наративу книжка, присвячена пам’яті архіваріуса Української вільної академії наук у Нью-Йорку Оксани Міяковської-Радиш, поєднує згадані сюжети доволі логічно. Головним завданням авторки є довести, що левова частка здобутків російської культури належить українцям, а також показати, як жорстоко імперія розправлялася з ними за це. Наслідком першого має стати національна гордість; другого — страх і рішуче «ніколи знову»; спільним же результатом — повсякчасна готовність знаходити й викривати загрозу Росії в усіх площинах життя.
Тим часом, говорячи про шляхетних українців досовкової епохи, які є для неї ідеалом патріотизму, Оксана Забужко наголошує: «…з-поміж усіх многоцінних умінь і чеснот, якими володіли ті люди, нині найціннішим мені видається те, чого нам в Україні так гірко бракує: їхня абсолютна, генетична свобода від будь-яких комплексів стосовно Росії та її культури… У них не було ні меншовартости, ні потреби щось росіянам доводити чи самостверджуватися за їхній кошт… ані містечково‑переляканого… бажання „відгородитися“ від усього російського…», а відповідно, не було й страху. Отут із авторкою важко не погодитися — надто вже параноїдальною видається часом схильність інтелектуально-патріотичної спільноти вишукувати #рукумоскви й імперський дискурс у словах і діях усіх довкола. Що ж до широких мас, то їм щеплення текстами Забужко однозначно показане, однак, здається, цей проєкт іще більш утопійний, ніж масова вакцинація від COVID.