Київські вітражі
Антологія сучасної поезії
К.: Саміт-книга, 2019
Збирати твори для цієї антології упорядники Василь Дробот і Станіслав Шевченко почали ще в 2012 році. І ось існує вона тепер на добру пам’ять про поета Василя Леонідовича Дробота, який пішов від нас у червні цього року. Брали участь у підготовці рукопису також Тетяна Майданович і В’ячеслав Левицький.
Відкривають антологію вірші Дмитра Павличка, зокрема сонети «Купатися в Дніпрі посеред ночі…» та «Ходивши біля Бабиного Яру…». Є тут поезії Григорія Фальковича та Леоніда Талалая, Герасим’юків «Сон у метро», вірш Олеся Ільченка про круків, що на Рейтарській живуть. Віктор Терен, на чию літстудію я ходила ще школяркою — в будівлю поліграфкомбінату на Шулявці, щемко говорить про Биківнянський ліс, де «замість пам’ятників дерева». А Павло Вольвач розповідає, як «осяйною Бессарабкою сія / Світ-облавок». З поетів молодшого покоління тут Оксана Куценко, Дмитро Лазуткін, Анна Малігон, Алла Миколаєнко. Олеся Мамчич з її пристрасним «Київ мій Київ панічні хвилі бузку / вогнища вікон зведені на піску / змиє нас змиє у океан Дніпровий / (ой коло броду вже не стріну таку)».
Павло Щириця написав про героїв Небесної Сотні, Галина Тарасюк — про травень 2014‑го: «На східних кордонах стоїть печеніг!». Не тільки святковим буває Київ: Сергій Пантюк бідкається, що «нікому похоронити / останню дніпровську русалоньку». А В’ячеслав Левицький оспівав такі не надто парадні київські місця, як вулиці Андрія Малишка та Алішера Навої, згадав пам’ятник Параджанову. А я згадала про рідну Татарку.
Шкода, що немає тут «Київського триптиха» Максима Стріхи, Римарукових віршів про Щекавицю, рядків Юрка Ґудзя, якого, на щастя, споминула у своєму вірші Наталія Єржиківська. Добре, що не тільки впізнавані топоніми оселилися в цих текстах — а й імена причетних до особливого часу: «Тут жила Алла Горська… А тут Симоненко блукав. Тут гукав Плахотнюк, Стус сміявся, мовчав Заливаха» (Наталка Поклад). Справді, як пише Олесь Ільченко: «Мій Київ знов зникає на зорі. / А денний, цей, — якась химерна гілка».